Sok malinowy

BeFunky_bgio (4).jpg

Domowy, gęsty, niezwykle pachnący… Maliny jesienne, na które mamy sezon właśnie teraz, idealnie pasują do produkcji soku. Owoce malin zawierają witaminy, substancje mineralne oraz kwasy organiczne. Sok z malin ma działanie przeciwgorączkowe, dlatego cudownie sprawdza się w okresie jesienno-zimowym przy wszelkich infekcjach. Przygotowanie soku nie jest trudne, mój przepis nie wymaga kilku dni, a jedynie kilka godzin, a zapas niezwykłego soku na zimę mamy gotowy :)

Nie jestem w stanie napisać, ile soku wyjdzie z niżej podanych proporcji, ponieważ to zależy od odmiany owoców. Wybierajmy dobrze dojrzałe i mocno czerwone-bordowe maliny.

Składniki:

  • 1 kg malin
  • 1/2 kg cukru

1. Maliny płuczemy, odsączam, wrzucamy do garnka. Zasypujemy 1/2 szkl. cukru i stawiamy na gazie, na najmniejszym palniku. Bardzo często mieszamy, by maliny nie przypaliły się. W ten sposób podgrzewamy owoce do momentu aż z malin pozostaną praktycznie same ziarenka. Następnie odcedzamy sok przez gęste sitko/durszlak.

2. Odcedzony sok ponownie nastawiamy na gaz, dodajemy resztę cukru i podgrzewamy na średnim palniku do rozpuszczenia cukru i zagotowania. Sok przepuszczamy przez gazę i jeszcze gorący wlewamy do butelek po sokach lub słoikach. Po wystudzeniu zakrętki powinny być wklęsłe; daje nam to pewność, iż sok się zawekował.

Smacznego :)

,
3 comments on “Sok malinowy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>