Boczek rolowany z czosnkiem i majerankiem

Boczek rolowany z czosnkiem i majerankiem (1)  Boczek rolowany z czosnkiem i majerankiem (6)

Pierwszy boczek rolowany w moim wykonaniu :) Boczek przygotowuję dosyć często ze względu na upodobania mojego męża, dlatego postanowiłam urozmaicić domową wędlinę. Boczek rolowany nie jest trudnym ani skomplikowanym daniem, potrzeba jednak do niego porządnej nici/sznurka spożywczego. Ja niestety takiego w danym momencie nie miałam i zawijanie boczku za pomocą zwykłych nici to prawdziwy wyczyn. Jednak dla smaku nie miało to żadnego znaczenia, na szczęście. Boczek wyszedł bardzo soczysty, aromatyczny i niezwykle efektowny. Polecam gorąco, szczególnie wszystkim miłośnikom domowych wędlin :)

Składniki:

  • 1 kg boczku (ze skórą lub bez, wg uznania) – jak najszerszy płat
  • ok. 5 ząbków czosnku
  • majeranek
  • sól, pieprz ziołowy lub kolorowy

Dodatkowo:

  • nić/sznurek spożywczy
  • folia aluminiowa

1. Boczek przekrawamy wzdłuż poziomo, ale nie do końca, tak by powstał szeroki płat boczku. Z każdej strony nacieramy go solą i pieprzem. Ząbki czosnku obieramy i kroimy w cienkie plasterki. Wzdłuż jednego brzegu boczku sypiemy ścieżeczkę majeranku i plasterków czosnku. Następnie ściśle zwijamy, związujemy nicią spożywczą. Obsypujemy solą, pieprzem i majerankiem i zawijamy w folię aluminiową. Wkładamy do lodówki na kilka godzin.

Boczek rolowany z czosnkiem i majerankiem (2) Boczek rolowany z czosnkiem i majerankiem (3)

Boczek rolowany z czosnkiem i majerankiem (4) Boczek rolowany z czosnkiem i majerankiem (5)

2. Boczek w folii aluminiowej wkładamy do keksówki, podlewamy 1/2 szkl. wody. Pieczemy 60 minut w 180 st. Następnie folię rozcinamy i dopiekamy boczek jeszcze ok. 15-20 minut, by się zarumienił.

Smacznego :)

,
One comment on “Boczek rolowany z czosnkiem i majerankiem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>