Szyszki z krówek, irysków i ryżu preparowanego

Pamiętam ten deser z dzieciństwa… wczoraj w małym wiejskim sklepie, gdzie trafiłam po drodze do pracy, zobaczyłam wielką pakę ryżu preparowanego, którego bardzo długi czas już nie widywałam w żadnych sklepach. Od razu wpadłam na pomysł, czego mogę z niego dokonać :) Naprawdę prosty i wyśmienity deser :)

Składniki:

  • 300g krówek (najlepsze są z Solidarności)
  • 200g irysków śmietankowych
  • 100g masła
  • 100g ryżu preparowanego

1. Cukierki i masło rozpuszczamy w garnku na wolnym ogniu.

2. Po rozpuszczeniu zdejmujemy z gazu i do masy dokładamy ryż preparowany, dokładnie mieszamy.

3. Po wystudzeniu masy wymieszanej z ryżem formujemy kulki/szyszki i układamy do zastygnięcia.

Smacznego !!

4 comments on “Szyszki z krówek, irysków i ryżu preparowanego
  1. Na szczęście wychowywałam się w tym nieskomputeryzowanym pokoleniu, a na dodatek blisko wsi, ale o takim cudzie nie słyszałam i tego nie jadłam. Musi być genialne w smaku! Odpuściłam sobie słodycze, więc pewnie nie zasmakuję już tego, ale wierzę, że innym będzie smakowało. Ciekawy przepis. :)

    • Magda, nie wiem, z jakiego regionu pochodzisz, ale u nas chyba nie ma nikogo, kto by nie znał tych szyszek :) Smak rzeczywiście genialny :) Może nie polecam na codzień, ale choćby „od święta” warto spróbować :)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>